Kodaň

9. května 2008 v 19:31 | Klára
je hlavním městem Dánska, sídlem parlamentu a královny Margrethe II. Proti Praze působí trochu placatým dojmem a proto je pro středoevropana poněkuď náročnější se v největším skandinávském městě orientovat. Naštěstí jsme s Petí, která mě přijela navštívit, objevily většinu míst, které stojí v hlavním městě Dánského království za vidění.
Milý a utulný hostel se nacházel jen co by kamenem dohodil od hřbitova Assistens Kirkegård, kde v pokoji odpočívají Andersen a Kirkegaard (ano, jméno zakladatele existencialismu znamená "hřbitov"). Andersenův hrob je velice důstojný a lze ho dobře najít díky směrovkám, které stojí u okraje chodníčku. Zato Kirkegaard leží v hrobě spolu se spoustou členů své rodiny a je poněkuď těžké hrob na rozsáhlém hřbitově najít. Jinak hřbitov slouží spíš jako park, takže v něm běžně potkáte školku na procházce nebo lidi provozující jogging.
Dalším lákdlem pro turisty je Nyhavn, poetické přístaviště se spoustou plachetnic, barevnými domy a drahými kavárnami. Je to místo, jehož fotografie nesmí chybět v žádném průvodci po Kodani.
Tato atrakce leží zhruba v půlce cesty mezi Christiansborgem, což je obrovský a poněkuď nabubřele vyhlížející palác, kde sídlí parlament, a Amalienborgem. V tomto poněkud více hygglig paláci bydlí královna. Lze ji tu dokonce občas spatřit, což se mě a Petí podařilo. Foto tohoto zážitku vizte níže. Obrázek má spíše dokumentární než estetickou hodnotu. Ten červený flíček v autě je Její výsost královna Margrethe II.
Po tomto zážitku jsme zamířily k symbolu Kodaně, Malé mořské víle, která se nachází na severním okraji Kodaňského přístavu. Bohužel tato bronzová socha pohádkové bytosti je neustále v obložení turistů, takže většina lidí je z Malé mořské víli poněkuď zklamána. My jsme nebyly výjimkou. Vytoužená fotografie s bronzovou sochou je vykoupena dlouhým čekáním, rozčilováním se nad italskými turisty, kteří předbíhají a snahou kompozičně uspořádat fotku bez těch pěti lidí, kteří vám stojí v záběru...
Pokud se potřebujete uklidnit po stresu u Malé mořské víly, doporučuji vrátit se zpět do centra a zajít se podívat do botanické zahrady. Kodaňská botanická je krásná, zadarmo a má úžasný obrovský secesní skleník plný kvetoucích a plodících tropických stromů, palem, keřů a bylin. No, prostě kam se hrabe Botanická hl. m. Prahy. Skleník obklopuje rozsáhlá venkovní expozice s několika jezírky, kavárnou a spoustou laviček vybízejících k posezení na sluníčku a svačince. Jen jedno upozornění: Pozor na kachny!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 peterko peterko | E-mail | Web | 12. května 2008 v 12:13 | Reagovat

Ta pracka na kolinku je italska?

2 Klára Klára | 12. května 2008 v 12:14 | Reagovat

Jojo, aspoň myslím...

3 Jana Jana | E-mail | 22. prosince 2010 v 11:54 | Reagovat

Máte to tu pěkný :-) Budete pokračovat, nebo jste už doma?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama