O dánském bydlení

10. dubna 2008 v 16:18 | Klára
Každý seveřan rád hezky bydlí. Zatímco na jihu Evropy se žije hlavně venku, tady, kde většinu roku prší a fouká studený vítr, se lidé uchylují do svých obydlí a není tedy divu, že to tam chtějí mít hygglig. Toto dánské slovo lze jen těžko přeložit. Je to něco jako útulný, příjemný, se spoustou světla a vyzařující pohodu. Dánové jsou mistři v příjemném hezkém bydlení na minimálním prostoru (to asi kvůli vysokým cenám pozemků a nájemného). O co menší je plocha na bydlení, o to větší musí být okna.
Seveřani milují lampičky a elektrická světýlka. V jednom pokoji tak najdete třeba i pět malých světýlek místo jednoho velkého lustru. Na žádné návštěvě nebo oslavě nesmí chybět spousta svíček a je zvláštní, že tu hasiči nevyjíždějí moc často i přes fakt, že taková dánská domácí oslava může být dosti divoká.
Nejmilejší jsou ovšem Dánům sluneční paprsky, takže jim nehodlají bránit vstupu do svých příbytků takovými nesmysly jako jsou třeba záclony. Nebrání tak ani viditelnosti do svého domácího života. Nejednou jsem v lednovém tmavém ránu viděla za okny paní v pyžamu malátně se ploužící kuchyní, nohy koukající z postele nebo zoufalou snahu rodičů zorganizovat tlupu potomků a dostat je včas a v pořádku do školy.
Protože světlo je tu důležité, jsou interiéry zařízené ve světlých, lomených barvách, zatímco barevně se majitelé obydlí vyřádí na domovní omítce, okenních rámech a dveřích. Ulice tu jsou tak velmi veselé a někdy to vypadá, jako by člověk projížděl městem postaveným z lega.
Zajímavé je také to, že se Dánové snaží svůj byt stále upravovat, zlepšovat a obnovovat pomocí nového hezkého a moderního nábytku dovezeného z IKEA nebo z podobných levných obchodů. Je tu běžným jevem, že se u popelnic válí zachovalá pohovka, jídelní stůl a nebo třeba koberec - někteří moji spolužáci si díky těmto odloženým věcem vcelku hezky zařídili kolej :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 František Kostlán František Kostlán | 11. dubna 2008 v 0:00 | Reagovat

Klárko,

díky moc za tyto postřehy. Je to skvěle napsané, obrazně - jakobych byl u toho.

2 peterko peterko | 23. dubna 2008 v 13:48 | Reagovat

Tak neco privez domu. I kdyz vlastne ja jsem ted bezdomovec. Tak nic nevoz.

3 džambulga (jako džem a bulka) džambulga (jako džem a bulka) | 11. června 2015 v 11:25 | Reagovat

[2]:Ten pocit, když chceš nějaký nábytek z Dánska, ale bohužel se ti nevleze pod tvůj most #hardlajf

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama